Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Szczegółowe informacje w polityce cookies Akceptuję Zamknij

Jak oszczędzać ciepło

Kręć zaworami

 

Staraj się tak wyregulować zawory termostatyczne, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do Twoich potrzeb oraz pory dnia. Nocą, gdy śpisz i jesteś zdrowy, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C.

 
 

Wietrz racjonalnie

 

Wietrz pomieszczenia w sposób racjonalny, to znaczy szybko i skutecznie, tak, aby nie wychłodzić mebli i ścian. Podczas otwierania okien zamknij zawory, nie ogrzewaj bezsensownie wylatującego powietrza.

 
 

Nie przesadzaj w żadną stronę

 

Nie przegrzewaj mieszkania i zróżnicuj temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach: sypialni, pokoju dziennym, łazience czy kuchni. Nie przesadzaj również z oszczędzaniem: stabilne warunki, na przykład w łazience, zapobiegają pojawieniu się grzyba lub innych alergenów. Jeśli zbyt bardzo wychłodzisz mieszkanie Twoi sąsiedzi, chcąc utrzymać u siebie odpowiedni komfort cieplny, będą zmuszeni do większego zużycia ciepła, gdyż ściany Twojego mieszkania będą miały niższą temperaturę od zakładanej przy projektowaniu (z reguły przewiduje się w sąsiednich mieszkaniach temperaturę wynoszącą 20°C). Jeśli nie ma nikogo w domu przez cały dzień lub wyjeżdżasz na dzień lub dwa, nie wyłączaj całkowicie ogrzewania, tylko ustaw je na 14-15°C. Większe oszczędności poczynisz, gdy będziesz w domu utrzymywać stałą średnią temperaturę, niż ogrzewając i chłodząc je na zmianę.

 
 

Nie zastawiaj

 

Twoje grzejniki będą działały prawidłowo jeśli umożliwisz powietrzu swobodny przepływ wokół grzejnika i głowicy termostatycznej. Jeśli zasłonisz grzejnik kotarą lub meblami ciepłe powietrze odbije sie od nich i szybciej zostanie oddane przez okna. Dodatkowo spowodujesz nieprawidłową pracę zaworu termostatycznego, który ze względu na kumulację ciepła wokół grzejnika zamknie się, mimo iż temperatura w pomieszczeniu nie osiągnie wymaganej wysokości. Jeśli nie możesz zmienić położenia mebli najlepiej będzie jak ustawisz temperaturę na głowicy termostatycznej na minimalną.

 
 

Zainwestuj

 

Uszczelnij okna lub wymień na nowe, szczelne. Porozmawiaj z zarządcę Twojego budynku o wprowadzeniu regulacji pogodowej i ociepleniu budynku.

 
 

Ogranicz zużycie wody

 

Zredukuj zużycie ciepłej wody oszczędzając zużycie wody. Można to zrobić na wiele sposobów:

wprowadź dyscyplinę: myjesz zęby lub się golisz - zakręć wodę, woda kapie z kranu - dokręć kran
zrób przegląd hydrauliczny w swoim domu: kran kapiący w tempie 1 kropla na sekundę to 11 000 litrów wody rocznie. A to się przekłada na 11 metrów sześciennych czyli około 77 złotych w skali 12 miesięcy.
zainstaluj perlatory: napowietrzysz strumień wody przez co strumień będzie silniejszy przy jednocześnie mniejszym zużyciu wody
sprawdź czy nie przecieka wodomierz: jeśli podczas kiedy nikt nie korzysta z wody licznik zmienia stan to znaczy, że powinieneś się temu przyjrzeć i być może trzeba wymienić wodomierz
pomyśl o wymianie baterii na jednouchwytową - szybciej ustawisz odpowiednią temperaturę i szybko zamkniesz kran.
jeśli zmywasz naczynia ręcznie w jednej komorze myj, w drugiej płucz naczynia